A szicíliai város a maffia szinonimája. Corleone fiataljai városrehabilitációval, dokumentációs központtal, tematikus vezetésekkel és bio-gazdaságokkal próbálnak változtatni ezen és turistacélponttá válni.
A békés maffiaközpont
Corleone 11 ezres kisváros Szicília belsejében, Palermotól csak 60 kilométerre, mégis több mint egy órás autóútra. A világ csak a szervezett bűnözésről ismeri, nem pedig épített örökségéről és a környék vízesésekkel tarkított dombvidékről. Évtizedekig kevés turista merészkedett a városba, ők is azért, hogy képet készítsenek az aktuális maffiafőnök feltételezett háza előtt, majd gyorsan visszaültek a kocsijukba, látva, hogy a helyiek egy része gépfegyverrel a vállán jár az utcán és a bárban kiteszi az asztalra a revolverét.
Pedig Corleone akkor is csendes, békés volt, amikor a kisvárosban véres merényletek sokaságára adtak parancsot, terrortámadások terveit dolgozták ki, az egész világot behálózó bűnszervezetet központja és a legrettegettebb maffiafőnökök főhadiszállása volt, amikor a városból vette kezdetét a ’80-as évek Olaszországát vérbe borító, több ezer áldozattal járó maffiaháborúja.
„Corleone nem egy maffia-klán. A corleoneiek dolgos, becsületes emberek”
- kezdi szinte minden média-megszólalását Francesco Citarda, a „Libera Terra” (Szabad föld) anti-maffia egyesület alapító-elnöke. A corleoneiek többsége sose volt tagja a maffiának. Küzdött a „polip” ellen, és szenvedett attól, hogy az otthonát az egész világ a maffiával azonosítja. Legalább ennyire zavarta, hogy Puzo regényei és Coppola filmjei egy idealizált képet terjesztenek a szülőföldjét tönkretevő véres bűnszervezetről.
A „Libera Terra” a maffiától elkobzott földeken immár két évtizede szervez kisüzemi biogazdálkodást. A „Terra Libera” a „Libera” mozgalom része: társadalmi szervezetek, iskolák, önkormányzatok és egyházközösségek összefogása a maffia, a korrupció és a bűnözés minden formája ellen oktatással, kulturális projektekkel és mindenekelőtt jó példával. Be akarják bizonyítani a fásult szicíliaiaknak, hogy érdemes Corleone, Szicília újjászületéséért küzdeni.
Történelmi példaképek
Francesco Citarda példaképe Placido Rizzotto (1914-1948), aki partizánként, militáns szocialistaként, majd szakszervezeti vezetőként is az elnyomás ellen küzdött, legyen az az olasz fasiszta, a megszálló német náci, a maffia, vagy a szicíliai parasztságot még a világháború után is kvázi jobbágysorban tartó földbirtokos osztály. Rizzotto máig tisztázatlan eltűnéséért a földbirtokosok megbízásából cselekvő Luciano Liggio maffiavezért tartják felelősnek. Holttestét 2009-ben találták meg egy tömegsírban; röviddel később az akkori olasz köztársasági elnök részvételével temették újra.
Egy másik történelmi példakép Bernardino Verro (1866-1915), az első szicíliai agrársztrájk szervezője. A ma már rosszul hangzó nevű szervezete, a „Fasci Siciliani” béremelést és életkörülmény-javítást követelt a parasztoknak, valamint fellépett a szicíliai ipari munkások, sőt a nők jogainak védelmében is. „Casa del Popolo” néven pedig már 1893-ban anti-maffia civil szervezet alapított. Verro 1910-ben - a korlátozott választójog ellenére - a szavazatok 70%-ával Corleone polgármestere lett. Életének az évekig tartó fenyegetések után 1915-ben vetette véget egy orgyilkos.
„Verro és Rizzotto a korukat messze megelőzve léptek fel a maffia ellen és követeltek jogokat a kizsákmányoltaknak” – mondja Francesco Citarda. Osztja Rizzotto meggyőződését, miszerint csak a kisgazdák, szegények, kizsákmányoltak összefogásával, a termőföld megszerzésével lehet tartós sikert elérni a maffia ellen.
Maffia helyett mezőgazdaság
Az Alto Belice nevet viselő Corleone-környéki dombos táj a szárazság ellenére is alkalmas búza-, szőlő-, és paradicsomtermelésre. Utóbbi a „dry farming” módszer segítségével történik, aminek hagyománya van Közép-Szicíliában. Mielőtt a maffia szinonimája lett, Colreone Olaszország-szerte a „pomodoro siccagno”, szabad fordításban „száraz paradicsom” révén volt ismert Olaszország-szerte. A betakarítás kézi munkával történik, a feldolgozás pedig mindenfajta hozzáadás nélkül; még só sem kerül a szárított, aszalt paradicsomba.
A pionír vállalkozások sikerét látva gomba módra szaporodnak a mandula-, bor-, és méztermelő agrárvállalkozások Alto Belice vidékén. Partnert, és nem konkurenciát látnak egymásban, amit mutat, hogy kooperatívákba szerveződve racionalizálják a gazdálkodást és szervezik az értékesítést. A corleoneiek régtől fogva ismerik az összefogás erejét, még ha nem is ezzel a tulajdonságukkal kerültek eddig be a sajtóba. A legsikeresebb gazdálkodókat a „Terra Libera” térképével egyénileg, vagy vezetéssel is felkereshetjük és persze a termékeikből is vásárolhatunk.
La Lumaca (A Csiga), a Scianni család gazdasága. Évi 1000 üveg kiváló minőségű olívaolajat termelnek, a falevelekből pedig gyógyászati likőrt állítanak elő. A Perricone család kisüzemében olívakrém és többségében cseresznyelekvár készül tizenháromféle cseresznyefa-fajta terméséből. De van olyan fajta, amiből gyógyhatású készítményt állítanak elő. Már nemzetközi sikereket is elértek, az USA-ba, az Öböl-menti államokba és Kínába is exportálnak. Az Alfano-testvérek különleges hagymafajtákat termesztenek. Van, amelyikből urológiai problémákra jótékony hatású teát is készítenek.
ANTI-maffia központ
Colreone múltjáról, jelenéről és remélt jövőéről a nemzetközi anti-maffia intézet (Cidma, Centro Internazionale di Documentazione sulla Mafia e del Movimento Antimafia) vezetésein tudhatunk meg a legtöbbet, ha a Corelone-tábálával készült képnél tartalmasabb programra vágyunk.
A Cidma Palermo legendás anti-maffia polgármestere, Leoluca Orlando kezdeményezésére jött létre 2000-ben. Ekkor adott otthont Palermo az ENSZ szervezett bűnözés elleni konferenciájának, ahol elfogadták a mára 189 állam által ratifikált nemzetközi szervezett bűnözés elleni egyezményt.
A Cidma épülete Corleone központjában sok évtizedig árvaház volt, majd üresen állt. „A falak, amik között szomorú gyereksorsok játszódtak le, szimbolikus helye lett a szerveztt bűnözés elleni bírósági eljárások aktáinak és a maffiatevékenység egyéb dokumentumainak” – mondja Pietro di Miceli, a Cidma kuratóriumának tagja.
Eleinte olasz iskolás csoportok jöttek, majd felfedezték őket a külföldi turisták is. A központ jellege miatt előzetes bejelentkezéshez kötött a látogatás. Ennek ellenére évente hatezren vesznek részt a vezetéseken és az elmúlt 25 évben már sok száz kutató tanulmányozta az egyedülálló dokumentumgyűjteményüket. A látogatókat természetesen nem az akták között, hanem a kiállítótermekben vezetik a Cidma munkatársai, ahol tablók magyarázzák a Cosa Nostra bonyolult struktúráját, fényképek, filmfelvételek és relikviák emlékeztetnek a maffia elleni közdelem hőseire. Mindenekelőtt a mártírhalált halt Giovanni Falconére és Paolo Borsellinora.
Giovanni Falcone és Paolo Borsellino két nyomozási bíró. Kollégák és barátok voltak. Őket tartják az olasz és a nemzetközi maffiaellenes küzdelem két legfontosabb és legismertebb alakjának. Ők vezették a '80-as években a legendás palermoi első igazán jelentős maffiózók elleni eljárást, aminek végén először mondta ki egy olasz bíróság, hogy a maffia létezik.
Az emlékmű előtt a merénylet helyszínén, amiben Falcone és Borselino életüket veszették, Palermo közelében egy autópályán.
Di Miceli is bizakodó. Örül, hogy az elmúlt időszakban pozitív kép jelent meg a médiában Corleonéről. De vannak ellenpéldák is: a 2023-as Maria Corleone című sorozat. „A Keresztapa-filmekhez hasonlóan idealizált, hazug képet fest a maffiáról.” Ennél döntőbbnek tartja azonban, hogy Corleonében felnőtt egy új generáció, aminek tagjai nemet mondtak arra, hogy csak a maffia és a kivándorlás között lehet választani. „Nem tisztelik a maffiózókat és nem is félnek tőlük. Elképesztő változás, ha visszagondolok a saját fiatalságomra. Bizakodóvá tesz, hogy ez az új generáció.”
Corleone épített és természeti öröksége
A Cidma szervez (művészet)történeti túrákat is, bizonyítva, hogy nem csak a maffia okán érdemes felkeresni Corleonét. Utóbbi szó szerinti csúcspontja a Corleone Monumento San Leoluca, egy építészetileg is különleges kereszt 700 méterre a tengerszínt felett, ahonnan egyedülálló a panoráma Corleonéra és a körülötte elterülő Alto Belice-re is.
Van az Alto Belice vidékét bejáró túra is. Tavasszal virágzó mandulafák, szederbokrok és kaktuszok díszítik a lankás, tehát nagyobb testi erőfeszítés nélkül is bejárható dombvidéket, amit vízesések és kis tavak is tartkítanak a száraz Közép-Szicíliában. Így a Gola del drago (A sárkány torka) kanyon, amiben két vízesés egy kis tavat táplál, amit Marmitte dei giganti (Óriások könycseppe) néven illettnek a helyiek. Természeti és kulturális örökség egyben a Rocca busambra ficuzza erdő és a Casina di Caccia di Ficuzza, Bourbon I. Ferdinánd Nápoly-Szicíliai Kettős Királyság uralkodójának vadászkastélya 1799-ből.
Háttérben az Alto Belice
Petrus Szabolcs